Hyzop karłowy

Hyssopus officinalis ssp. aristatus
cena:
5,99 zł 3,99 zł
dostępność:
wyprzedane

Jak wyglądam?

Mam ciemnozielone, pojedyncze, omszone, wąskie, zaostrzone liście o charakterystycznym zapachu. Kwitnę na fioletowo. Jestem odmianą karłową, o drobniejszych listkach i zgrabniejszym pokroju.

Skąd pochodzę?

Pochodzę z krajów Śródziemnomorskich oraz terenów południowych Azji.

W czym pomagam?

Olejki eteryczne zawarte w moich liściach sprawdzają się w lecznictwie, działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwpotnie i moczopędnie. Napary zmniejszają nieznacznie napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz przywracają prawidłową perystaltykę jelit. Stosuje się też mnie w postaci kropli do inhalacji górnych dróg oddechowych, do płukania jamy ustnej i jako płukanka do włosów. Używany jestem przy aromaterapii do masażu i kąpieli.

Z czym mnie jeść?

Świeże lub suszone liście mają przyjemny, słodko-kamforowy, balsamiczny zapach i korzenny smak. Świetnie nadają się do przyprawiania ziemniaków, surówek, smażonych dań rybnych i mięsnych oraz zup. Stanowią komponent sosów i majonezu.

Gdzie mnie sadzić?

Jestem idealną propozycją wzbogacającą wygląd ogrodu, dzięki kwitnącym na fioletowo kwiatom. Lubię miejsca dobrze nasłonecznione. Można mnie sadzić obok różnokolorowych odmian.

Tak zabezpieczone przyjedziemy do Ciebie

Opinie klientów