Bazylia „Hoary”

Ocimum americanum
cena:
11,99 zł 6,99 zł
dostępność:
styczeń 2022

Jak wyglądam?

Posiadam jasne, bladozielone, szpiczaste liście o lekko cytrynowym zapachu. Latem kwitnę na biało.

Skąd pochodzę?

Cieszę się bardzo dużą popularnością w Tajlandii, Kambodży i Laosie.

W czym pomagam?

Działam uspokajająco oraz napotnie. W postaci naparu łagodzę stres, przeziębienie, pomagam nawet na zapalenie oskrzeli. Dzięki olejkom eterycznym pobudzam łaknienie i trawienie. Moje nasiona mają specjalne zastosowanie w leczeniu otyłości i problemów z żołądkiem. Zebrane nasiona wsadza się do wody i czeka aż napęcznieje. Charakterystyczną galaretkowatą zawiesinę ściągamy i zjadamy. Zawieram witaminę K, C, A, żelazo, błonnik pokarmowy, potas, mangan, magnez i wapń. Mam właściwości antynowotworowe.

Z czym mnie jeść?

Bardzo często znajduję się w różnego rodzaju sałatkach, jestem składnikiem masła ziołowego, sosów, zapiekanek, pizzy, makaronów, przyprawą do sosów, sałatek, zup, potraw z drobiu, wieprzowiny, owoców morza, twarogów, jaj, omletów. Używa się mnie także do aromatyzowania octu, oliwy i oleju. Najbardziej znane danie, którego jestem podstawą to włoskie pesto.

Gdzie mnie sadzić?

Lubię miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Dobrze czuję się z innymi odmianami bazylii. Wystarczy lekko potrząsnąć łodygą by zapach rozniósł się po całym ogrodzie, docierając też do sąsiednich domostw. Jeszcze lepiej zapach roznosi się podczas deszczu lub podlewania mnie.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów