Szałwia biała

Salvia apiana
cena:
11,99 zł 6,99 zł
dostępność:
styczeń 2022

Jak wyglądam?

Moje srebrno-białe liście pokryte są gęstymi, białymi włoskami, które dają specyficzny kolor. Kwiaty są koloru białego z lawendowymi smugami.

Skąd pochodzę?

Występuję naturalnie na południowym zachodzie USA (od południowej Kalifornii aż do pustyń Mojave i Sonoran) oraz w północno-zachodnim Meksyku. Jestem jednym z najświętszych ziół Indian Ameryki Północnej (m.in. Navajo).

W czym pomagam?

Rdzenni amerykanie używali mnie na wiele sposobów. Nasiona mielono na mąkę, liście były używane jako przyprawa lub jedzone w całości, palone, albo po pokruszeniu i zmieszaniu z wodą używane jako szampon, barwnik oraz środek do prostowania włosów. Indianie palili mnie zamiast tytoniu podczas ceremonii. Liści używa się też podczas medytacji, wydzielam bardzo intensywny, kadzidlany zapach, który wprowadza w odpowiedni nastrój. Ziele wykorzystywane jest do celów leczniczych. Napar przynosi ukojenie w przypadku gorączki, bólu gardła, utraty głosu, zapalenia migdałków, służy do inhalacji, pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych. Jest naturalnym środkiem leczniczym na wszelkiego rodzaju swędzenia spowodowane przez ukąszenia owadów. Stosuje się mnie również jako składnik szamponów przeciwdziałających wypadaniu włosów oraz siwiźnie.

Z czym mnie jeść?

Jestem używana do aromatycznych herbat.

Gdzie mnie sadzić?

Preferuję miejsca dobrze nasłonecznione, żyzną glebę, dość umiarkowane podlewanie. Świetnie sprawdzam się też jako ozdoba w domu. Należy mnie wówczas posadzić do odpowiednio dużej donicy i postawić przy oknie od strony południowej.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów