Mięta lawendowa

Mentha citrata x aquatica
cena:
11,99 zł 6,99 zł
dostępność:
styczeń 2022

Jak wyglądam?

Posiadam ciemnozielone, okrągłe liście o niespotykanym aromacie lawendowym. Późnym latem ich kolor przebarwia się na czerwono lub fioletowo.

Skąd pochodzę?

Jestem jedną z odmian krzyżówki mięty polnej (mentha arvensis) oraz mięty zielonej (mentha spicata). W literaturze pojawiam się po raz pierwszy w 1798 roku. Występuję na terenie Europy Zachodniej i Środkowej.

W czym pomagam?

Pozyskiwany z liści olejek eteryczny wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym, farmaceutycznym, spożywczym (m.in. do wyrobu słodyczy) i tytoniowym. Preparaty ze mnie zwiększają wydzielanie soków trawiennych, zmniejszają napięcie mięśni gładkich oraz działają przeciwbakteryjnie. Ze względu na działanie uspokajające jestem pomocna w leczeniu bezsenności, migreny, nerwobóli, łagodzę ból gardła.

Z czym mnie jeść?

Świeże listki dobrze komponują się z deserami (lody, owoce, czekolada), można je dodawać do sałatek, dipów, sosów oraz nalewek na bazie alkoholu. Oczywiście jako zioło króluję przede wszystkim w przepysznych drinkach.

Gdzie mnie sadzić?

Rosnę praktycznie w każdych warunkach. Sprawdzam się w doniczkach oraz skrzynkach i ziołowych rabatach. Lawendowy zapach można wykorzystać na parapecie, balkonie czy werandzie.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów