Hyzop błękitny

Hyssopus officinalis
cena:
8,99 zł 6,99 zł
dostępność:
styczeń 2022

Jak wyglądam?

Posiadam ciemnozielone, pojedyncze, omszone, wąskie, zaostrzone liście o charakterystycznym zapachu. Kwitnę na różowo, dzięki czemu jestem bardzo atrakcyjną i rzadką odmianą.

Skąd pochodzę?

Pochodzę z krajów Śródziemnomorskich oraz terenów południowych Azji.

W czym pomagam?

Olejki eteryczne zawarte w moich liściach sprawdzają się w lecznictwie, działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwpotnie i moczopędnie. Napary zmniejszają nieznacznie napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz przywracają prawidłową perystaltykę jelit. Stosuje się też mnie w postaci kropli do inhalacji górnych dróg oddechowych, do płukania jamy ustnej i jako płukanka do włosów. Używany jestem przy aromaterapii do masażu i kąpieli.

Z czym mnie jeść?

Świeże lub suszone liście mają przyjemny, słodko-kamforowy, balsamiczny zapach i korzenny smak. Świetnie nadają się do przyprawiania ziemniaków, surówek, smażonych dań rybnych i mięsnych oraz zup. Stanowią komponent sosów i majonezu.

Gdzie mnie sadzić?

Jestem idealną propozycją wzbogacającą wygląd ogrodu, dzięki kwitnącym na różowo kwiatom. Lubię miejsca dobrze nasłonecznione. Warto posadzić wespół z innymi odmianami aby stworzyć kolorową kompozycję.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów