Hyzop karłowy

Hyssopus officinalis ssp. aristatus
cena:
8,99 zł
dostępność:
17 kwietnia

Jak wyglądam?

Mam ciemnozielone, pojedyncze, omszone, wąskie, zaostrzone liście o charakterystycznym zapachu. Kwitnę na fioletowo. Jestem odmianą karłową, o drobniejszych listkach i zgrabniejszym pokroju.

Skąd pochodzę?

Pochodzę z krajów Śródziemnomorskich oraz terenów południowych Azji.

W czym pomagam?

Olejki eteryczne zawarte w moich liściach sprawdzają się w lecznictwie, działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwpotnie i moczopędnie. Napary zmniejszają nieznacznie napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz przywracają prawidłową perystaltykę jelit. Stosuje się też mnie w postaci kropli do inhalacji górnych dróg oddechowych, do płukania jamy ustnej i jako płukanka do włosów. Używany jestem przy aromaterapii do masażu i kąpieli.

Z czym mnie jeść?

Świeże lub suszone liście mają przyjemny, słodko-kamforowy, balsamiczny zapach i korzenny smak. Świetnie nadają się do przyprawiania ziemniaków, surówek, smażonych dań rybnych i mięsnych oraz zup. Stanowią komponent sosów i majonezu.

Gdzie mnie sadzić?

Jestem idealną propozycją wzbogacającą wygląd ogrodu, dzięki kwitnącym na fioletowo kwiatom. Lubię miejsca dobrze nasłonecznione. Można mnie sadzić obok różnokolorowych odmian.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów