Mięta azerska „Lahij”

Mentha longifolia subsp. caucasica 'Lahij'
cena:
11,99 zł 6,99 zł
dostępność:
styczeń 2022

Jak wyglądam?

Spośród innych odmian wyróżniają mnie bardzo długie i szerokie, jasnozielone liście. Mocny aromat mentolowy przełamany jest tymiankową nutą. Należę do grona niewielu mięt przyprawowych.

Skąd pochodzę?

Jestem bardzo rzadką odmianą mięty długolistnej (mentha longifolia). Pierwsze wzmianki według XVIII wiecznej nomenklatury pochodzą z 1889 roku. Zostałam odkryta w niewielkiej wiosce Lahic (Lahij) liczącej niespełna 2000 mieszkańców. Wioska znajduje się w północnym Azerbejdżanie. Niesamowity, górski klimat Wielkiego Kaukazu miał z pewnością wpływ na mój wygląd i aromat.

W czym pomagam?

Pozyskiwany z liści olejek eteryczny wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym, farmaceutycznym, spożywczym (m.in. do wyrobu słodyczy) i tytoniowym. Preparaty z mojego ziela zwiększają wydzielanie soków trawiennych, zmniejszają napięcie mięśni gładkich oraz działają przeciwbakteryjnie. Ze względu na działanie uspokajające jestem pomocna w leczeniu bezsenności, migreny, nerwobóli, łagodzę ból gardła.

Z czym mnie jeść?

Przyprawowy aromat liści dobrze komponuje się z daniami wytrwanymi, w szczególności z dziczyzną. Można je dodawać do sałatek, dipów, sosów oraz nalewek na bazie alkoholu. Oczywiście jako zioło króluję przede wszystkim w przepysznych drinkach.

Gdzie mnie sadzić?

Rosnę praktycznie w każdych warunkach. Posadzona do gruntu w ogródku nadam na wiejskiego charakteru i zapewnię latem wspaniały zapach przyciągający pożyteczne owady. Na tarasie będę naturalnym odstraszaczem niechcianych insektów.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów