Mięta szwedzka szlachetna

Mentha x gentilis var. subspicata
cena:
8,99 zł
dostępność:
2.02.2020

Jak wyglądam?

Mam jasnozielone, małe listki ułożone na kontrastujących, czerwonych łodyżkach. Aromat jest bardzo delikatnie mentolowy z nutą cytrusów.

Skąd pochodzę?

Jestem rzadką odmianą krzyżówki mięty polnej (mentha arvensis) oraz mięty zielonej (mentha spicata). W literaturze pojawiam się po raz pierwszy w 1798 roku. Występuję w Szwecji.

W czym pomagam?

Pozyskiwany z liści olejek eteryczny wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym, farmaceutycznym, spożywczym (m.in. do wyrobu słodyczy) i tytoniowym. Preparaty ze mnie zwiększają wydzielanie soków trawiennych, zmniejszają napięcie mięśni gładkich oraz działają przeciwbakteryjnie. Ze względu na działanie uspokajające jestem pomocna w leczeniu bezsenności, migreny, nerwobóli, łagodzę ból gardła.

Z czym mnie jeść?

Świeże listki dobrze komponują się z deserami (lody, owoce, czekolada), można je dodawać do sałatek, dipów, sosów oraz nalewek na bazie alkoholu. Oczywiście jako zioło króluję przede wszystkim w przepysznych drinkach.

Gdzie mnie sadzić?

Rosnę praktycznie w każdych warunkach. Posadzona do gruntu w ogródku nadam na wiejskiego charakteru i zapewnię latem wspaniały zapach przyciągający pożyteczne owady. Na tarasie będę naturalnym odstraszaczem niechcianych insektów.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów