Mięta wodna kędzierzawa

Mentha aquatica var. crispa
cena:
8,99 zł
dostępność:
mała ilość
szt.

Jak wyglądam?

Mam wyjątkowo atrakcyjne, silnie pokarbowane, ząbkowane listki w kolorze jasnozielonym. Ich pieprzno-słodki, delikatnie cytrusowy aromat wyróżnia je na tle innych zapachów mięty wodnej.

Skąd pochodzę?

Najprawdopodobniej jestem krzyżówką mięty wodnej (mentha aquatica) oraz mięty zielonej kędzierzawej (mentha spicata var. crispa). Zostałam odkryta w Anglii. Pierwsze wzmianki według XVIII wiecznej nomenklatury pochodzą z 1833 roku.

W czym pomagam?

Pozyskiwany z liści olejek eteryczny wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym, farmaceutycznym, spożywczym (m.in. do wyrobu słodyczy) i tytoniowym. Preparaty ze mnie zwiększają wydzielanie soków trawiennych, zmniejszają napięcie mięśni gładkich oraz działają przeciwbakteryjnie. Ze względu na działanie uspokajające jestem pomocna w leczeniu bezsenności, migreny, nerwobóli, łagodzę ból gardła.

Z czym mnie jeść?

Świeże listki dobrze komponują się z deserami (lody, owoce, czekolada), można je dodawać do sałatek, dipów, sosów oraz nalewek na bazie alkoholu. Oczywiście jako zioło króluję przede wszystkim w przepysznych drinkach.

Gdzie mnie sadzić?

Rosnę praktycznie w każdych warunkach. Posadzona do gruntu w ogródku nadam na wiejskiego charakteru i zapewnię latem wspaniały zapach przyciągający pożyteczne owady. Na tarasie będę naturalnym odstraszaczem niechcianych insektów. Świetnie sprawdzę się też w oczkach wodnych.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów