Oregano kreteńskie „Dictamnus”

Origanum dictamnus
cena:
11,99 zł 6,99 zł
dostępność:
styczeń 2022

Jak wyglądam?

Mam małe, srebrne, omszone listki. Latem pojawiają się spore fioletowo-lawendowe ozdobne kwiaty.

Skąd pochodzę?

Znaleźć mnie można na obszarach śródziemnomorskich. Szczególnie znane jestem w Grecji.

W czym pomagam?

Posiadam niezwykłe właściwości lecznicze. Dawniej stosowano mnie przy zatruciach pokarmowych, jako środek uśmierzający bóle głowy czy zębów. Obecnie stosowane jestem w postaci olejków lotnych do uspokajających i działających przeciwbólowo kąpieli aromatycznych. Podaje się mnie również jako lek żołądkowy, przeciwskurczowy, dezynfekujący, moczopędny, przeciwzapalny. Działam wysoce antyseptycznie, wzmacniam mięśnie serca. Olejki eteryczne są jednymi z najdroższych i najtrudniej dostępnych na rynku.

Z czym mnie jeść?

W kuchni uważa się mnie za doskonałą przyprawę do wędlin, sałatek, sosów i ryb. Sprawdzam się jako przyprawa do pieczonego mięsa, cielęciny, zup, pieczonych ziemniaków. Całe gałązki można kłaść na żar pod rusztem, nada to charakterystyczny delikatny aromat smażonym potrawom. Nadaję się jako świeży i zielony dodatek do pizzy lub zapiekanek. Sławne w Grecji są także przyrządzane z moich liści herbaty, które często pija się z miodem.

Gdzie mnie sadzić?

Lubię miejsca nasłonecznione oraz półcień. Świetnie komponuję się z innymi ziołami w donicach i skrzyniach. Można posadzić mnie wzdłuż ścieżek i cieszyć się wspaniałym zapachem.

Tak solidnie zabezpieczone i estetycznie zapakowane przyjedziemy do Ciebie kurierem

Opinie klientów